Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym. Program realizowany jest również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łopusznie. Przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania książek już od najmłodszych lat.

Po zapisaniu do biblioteki malucha w wieku 3-6 lat, otrzymuje on wyprawkę czytelniczą na dobry start przyjaźni z książkami. Bo do biblioteki warto chodzić z dziećmi nawet zanim opanują umiejętność czytania. Przy współudziale biblioteki łatwiej dzieci nauczyć czytać i wypracować w nich dobre nawyki, bo wspólne czytanie czy słuchanie w grupie pobudza wyobraźnię.

Program ”Mała książka – wielki człowiek” jest dedykowany dla całej rodziny, gdzie obok dzieci w wydarzeniu uczestniczą rodzice, dziadkowie… W końcu kto lepiej czyta niż mama i tata albo babcia i dziadek?

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Czytanie najmłodszym rozwija u dziecka myślenie, pamięć i poprawia mowę.

Ponadto wspólna lektura jest rytuałem relaksu i pozwala regulować emocje z całego dnia.

Rodzic czytający swojemu dziecku rozwija jego zainteresowania literackie i słowem pisanym, a w konsekwencji kreuje w nim chęć do nauki samodzielnego czytania.

Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i odebrania wyprawki czytelniczej. Biblioteka w Łopusznie kontynuuje projekt i w dalszym ciągu czekamy na najmłodszych, którzy odkryją wspaniały świat książek.